Bezpłatny program do fakturowania - czy może spełniać wszelkie nasze oczekiwania?

image

Fakturowanie to jeden z podstawowych zobowiązań każdego przedsiębiorcy współpracującego z innymi podmiotami gospodarczymi. W przeszłości faktury były pisane ręcznie, lecz w tej chwili możemy skorzystać z oprogramowania do faktur, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu tudzież ustrzec się błędów. Niektóre przedsiębiorstwa zapewniają bezpłatne oprogramowanie do faktur. Analizujemy, czy tak samo jak płatne programy spełnia wszelkie nasze oczekiwania.

Atuty programów do faktur

Niektóre firmy do tej pory wystawiają faktury, które uprzednio ręcznie notują. Ma to jednak miejsce w niewielu przypadkach; zazwyczaj kiedy dany przedsiębiorca sprzedaje produkty bądź usługi głównie dla osób fizycznych, natomiast rzadko współpracuje z innymi firmami. Jednak większość przedsiębiorców decyduje się używać profesjonalnych programów do faktur. Pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu, jako że szablony faktur generowane są automatycznie, a co więcej dane firm można pobrać z bazy GUS, co pozwala ustrzec się błędów wymagających ewentualnej korekty. Odpowiedni program do fakturowania dostarcza również opcję wystawiania seryjnych dowodów sprzedaży oraz wysyłania ich bezpośrednio do klienta. Dzięki temu nie musimy przesyłać konsumentowi faktury papierowej, co jest nie tylko wygodne, ale również w pełni zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami.

Czy bezpłatny program może być dobry?

Każdy, kto chciałby fakturować za pośrednictwem oprogramowania, ma do wyboru jego darmową bądź odpłatną wersję. Darmowe oprogramowanie do fakturowania proponuje sporo przedsiębiorstw, jednak należałoby pomyśleć, jakie możliwości zyskuje właściciel firmy, decydując się na darmową wersję programu. Z reguły bezpłatne programy do faktur zawierają o wiele mniej funkcji, niż ich płatne wersje. Jednak prowadząc firmę potrzebujemy przecież jak najwięcej funkcji skoncentrować w jednym oprogramowaniu rachunkowym lub do fakturowania. Proste oprogramowanie do fakturowania można użytkować w małych firmach, które świadczą usługi zwłaszcza dla osób fizycznych, jednak przy większej ilości współpracujących z nami firm z reguły się on nie sprawdza. Ponadto twórcy programów do fakturowania muszą osiągać zyski, aby móc rozwijać funkcje programów. Jest to w szczególności kluczowe w kontekście nieustannie zmieniających się przepisów skarbowych, w tym regulacje o podatku VAT.Programy do obsługi faktur powinny być też kompatybilne z aplikacją do rozrachunków, natomiast bezpłatne oprogramowanie zazwyczaj nie dopełniają tego standardu.

Kiedy warto skorzystać z darmowego programu?

Zgodnie z powyższym, niestety nie ma w tym momencie na rynku oprogramowania, które równocześnie byłyby bezpłatne, z drugiej zaś spełniały wszelkie zapotrzebowania właścicieli przedsiębiorstw oraz księgowych. Pamiętajmy, że w kwestiach podatkowych (a tych dotyczą faktury VAT) nie ma miejsca na półśrodki, zwłaszcza w bieżących czasach. Niekiedy jednak warto zdecydować się na darmową odsłonę oprogramowania do faktur, chociaż na krótki czas. Każda firma może skorzystać z bezpłatnej wersji testowej programu Rafsoft https://www.rafsoft.net/ - Faktura VAT 2021, żeby przekonać się, czy oprogramowanie to spełnia jego potrzeby. Dzięki dostępowi do bezpłatnego wydania możemy również sprawdzić, którymi funkcjami cechuje się oprogramowanie i czy prawidłowo nam się na nim pracuje.Wersja próbna oprogramowania jest oddana specjalnie dla firm i osób, które przewidują zmianę aktualnego oprogramowania, więc poszukują lepszego wyboru, który w największym stopniu im odpowiada.